TÜRKAV ÇORUM: HOCALI KATLİAMI, GERÇEK BİR SOYKIRIMDIR

TÜRKAV ÇORUM: HOCALI KATLİAMI, GERÇEK BİR SOYKIRIMDIR

 TÜRKAV ÇORUM’DAN HOCALI KATLİAMINA KINAMA

Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı (Türkav) Çorum Şube Başkanı; Fikret AKTAĞ, basın açıklamasıyla; Hocalı katliamı nedeniyle Kınama yayınladı.

 HOCALI KATLİAMI, GERÇEK BİR SOYKIRIMDIR

Hocalı’da, dünyanın gözleri önünde insanlık dışı bir katliam yaşanmıştır. Kardeş Azerbaycan topraklarını işgal eden, Hocalı'da soykırım uygulayan Ermenistan'ı bu tutum ve davranışlarından dolayı şiddetle kınıyorum. 25-­26 Şubat 1992 tarihleri, Azerbaycan ve Türk dünyası açısından bir felaketin, insanlık açısından, kara bir lekedir. Yaşanan bu vahşet yirminci asrı Türk’e acı, ızdırap ve dert olarak hatırlatacak, dünya döndükçe hafızalarımızdan silinmeyecektir.

 

İnsanlık adına kara bir leke olan bu tür saldırgan eylemlerin tekrarlanmaması için uluslararası toplumun, BM Güvenlik Konseyi, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı ile İslam İşbirliği Teşkilatının, bu katliama hak ettiği önemi vermesi ve gerekli tepkiyi göstermesi gerekmektedir.

Türkav Çorum Şubesi olarak, Azeri kardeşlerimizin bundan tam 26 yıl önce Hocalı'da karşı karşıya kaldıkları vahşi saldırı ve katliamı her zaman kalbimizin en derinlerinde hissediyor, bu acıyı en içten duygularımızla paylaşıyoruz. Ermenistan Cumhuriyeti birliklerince gerçekleştirilen bu katliamı ve Azerbaycan topraklarının yıllardan beri devam eden işgalini şiddetle kınıyoruz."

Azerbaycan’ın Karabağ bölgesindeki Hocalı Kasabası ve çevresiY4; Rusya’nın 366. Alayının desteğindeki ermeni Birlikleri 25 Şubat gecesi bölgeye girerekY4; 106’sı kadın, 63’ü çocuk, 70’ten fazlası yaşlı olmak üzere 613 Azerbaycanlı kardeşimiz vahşice ve alçakça katledilmiştir. Söz konusu katliamda ayrıca 487 kişi ağır yaralanmış 1275 kişi esir alınarak insanlık dışı işkenceler yapılmıştır.

Hocalı katliamı Ermenilerin asıl yüzünü gözler önüne seren gerçek bir soykırımdır. Hocalı'da bundan çok değil yalnızca 26 yıl önce yaptılar. Ne yazık ki 26 Şubat 1992 günü binlerce Azeri türlü yöntemlerle vahşice katledilmiştir. Ajanslar, katliam haberini bütün dünyaya hızla geçerken, arşı titreten ağır bir vahşet yaşanan Hocalı halkından geri kalanlar ise çaresizlik içinde kıvranıyordu. Türkiye'de büyük bir dehşet uyandıran katliama ilişkin ilk görüntüler ise TRT aracılığı ile duyurulmuştu. Bütün olanları batılı gazeteciler, özellikle de New York Times belgeledi.

HOCALI’DA DEHŞET VERİCİ OLAYLAR YAŞANDI

26 Şubat'ta güçlü silahlarla donatılmış Ermenistan silahlı kuvvetleri ile Hankendi'nde konuşlanmış bulunan Albay Zarvigarov komutasındaki 366'ncı Rus Motorize Alayı, Hocalı'ya saldırarak tarihin en vahşî katliamlarından birini yaptılar. 26 Şubat gecesi Rus motorize alayının tanklarından açılan top ve roket saldırıları ile Hocalı Havaalanı kullanılamaz hâle getirilerek kentin dış dünya ile ilişkisi de tamamen kesildi. Savunmasız kalan kente giren Rus destekli Ermeni askerleri, çocuk, yaşlı, kadın, bebek demeden birçok insanımızı vahşîce katlettiler. Ermenilerin işgal ettikleri Hocalı'da dehşet verici olaylar yaşandı. Canlı canlı insanların kafa derilerini yüzdüler, sağ olarak ele geçirdiklerini ise sistematik bir işkenceye ve tıbbî deneylere tâbi tutarak, insanlık dışı muamelelere maruz bıraktılar. Hızar ve testereler ile diri diri insanların kol ve bacaklarını kestiler. Genç kızların önce saçlarını, sonra da kafa derilerini yüzdüler. Babanın gözü önünde evladını, evladın gözü önünde babayı kurşunlara dizdiler. Kesik kafaları sepetlere doldurdular.

İNSANLIK DIŞI VAHŞET

İnsanlık tarihinin her döneminde hoşgörü ve adaleti şiar edinen milletimiz yapmadığı bir şey için suçlanırken; hocalıda acımasız bir katliama maruz bırakılan Azerbaycanlı soydaşlarımıza uygulanan insanlık dışı bu vahşet görmezden gelinmiştir.

ERMENİSTANI HOCALI SOYKIRIMINDAN DOLAYI ŞİDDETLE KINIYORUM

Milletinin sevdasını sinesinden hiçbir zaman çıkarmayan, dünyanın neresinde bir Türk varsa, onun derdiyle hemdert olup sevinciyle mutlu olan, bu asil millet Türk’ün üzerine oynanmak istenen sinsi oyunların ve tezgâhların şuurundadır. Altı yüz yıl İslam’a sancaktarlık etmiş bu asil millet mazisinden aldığı feyzle, Türkün kuracağı adalet ve hoşgörü dünyasına doğru emin adımlarla ilerlemeye devam edecektir.

Biz Türk Milliyetçisi Kamu Çalışanları olarak hepimiz Hocalının yasını tutuyoruz, hepimizin kalbi Hocalı’da atıyor: Azerbaycanlı kardeşlerimizle bu haklı davalarında dayanışma içinde olduğumuzu ifade etmek istiyoruz. Bu vesileyle, bu olayın müsebbiplerinin uluslararası hukukta yargı önüne çıkarılması ve Ermenistan'a da işgal ettiği Azerbaycan topraklarından bir an önce çekilmesi çağrımızı yineliyoruz. Hocalı Katliamı'nda hayatını kaybeden Azerbaycanlı kardeşlerimizi rahmetle anıyor, kederli ailelerine, tüm Azerbaycan halkına ve milletimize başsağlığı diliyorum.

 Fikret AKTAĞ

Türkav Çorum İl Başkanı

Toplam 717 defa okunmu?tur.
Eklenme Tarihi : 26.2.2018 21:37:33
Payla? | |
MEHMET BULDU,  İSTANBUL,  19.7.1979
TAHSİN ESMER,   İSTANBUL,  19.7.1979
NİHAT HÜRLAN (GÜRCAN),  İSTANBUL,  19.7.1980
NURZAT KOYUNOĞLU,  MALATYA,  19.7.1980

Sizleri minnet ve sükran duygularımızla yadediyoruz. Ruhunuz şad, mekanınız cennet olsun. (Amin);
Ruhları için FATIHA
TÜRKAV GENEL MERKEZI        
Bir yönetim, halkın adalete inanmaz bir hale geldiği noktaya gelince, o yönetim mahkum olmuştur. Charles de Montesquleu
» Aktif Ziyaretçi 1
» Bugün Gelen 3241
» Toplam Ziyaretçi 9173113
SAYIN ZİYARETÇİMİZ
» Bu sitemizi ziyaretiniz
Paylaş | |
Eti Mah. Gazi Mustafa Kemal Bulvarı No: 54/4 - Çankaya / ANKARA Telefon ve Belgegecer :( 0312 ) 433 80 70 TÜRKAV Web Sitesi

Copyright © 2016 By Nogay  
Tüm Hakkı Saklıdır.