TÜRKAV Mersin Şube Başkanı Mustafa TEKEREK, yaptığı basın açıklamasında “Taşeron işçilerin tümüne kayıtsız şartsız kadro verilmelidir.” Görüşünü dile getirdi.

TÜRKAV Mersin Şube Başkanı Mustafa TEKEREK, yaptığı basın açıklamasında “Taşeron işçilerin tümüne kayıtsız şartsız kadro verilmelidir.” Görüşünü dile getirdi.

 TEKEREK “Taşeron işçiler en kısa sürede kadroya alınmalıdır”

 

Vakıf binası toplantı salonunda yapılan basın açıklamasına vakıf yöneticileri, üyeler, taşeron işçiler  ve basın mensupları katıldı.  Başkan TEKEREK, “Taşeron işçilere kadro verilmesinin güzel bir gelişme olduğunu ancak yasa taslağı ile ilgili herhangi bir bilginin sendikalarla ya da kamuoyuyla paylaşılmadığı görülmektedir. Kamu çalışanının reformunda henüz bir mutfak çalışması aşamasında olduğunu söyleyen hükümet yetkilileri bu mutfak çalışmasına taşeron işçilerin tarafı olan sendikaları da katmalıdır. Bu konu ilgili taraflarca sağlıklı bir çözüme kavuşturmalıdır.” dedi.

Taşeron işçilerinin merakla beklediği soruların olduğunu dile getiren Başkan TEKEREK, soruların cevaplanmasını isteyerek tek tek soruları açıkladı.

Başkan TEKEREK, “Sürekli işçi kadrosuna kimler geçecek?

KİT ler de çalışan kadro alacak mı?

Mevsimlik işçinin avantajı ne?

Sözleşme süresi ne olacak?

Şartlar ne olacak?

Ücret değişikliği olacak mı?

Ek bir ödeme var mı?

Kıdem veya yıllık izin hakları ne olacak?

Kadroya tam olarak ne zaman geçilecek?

Sınav yapılacak mı?

Sınav varsa kim yapacak?

Sınava girme şartları ne olacak?

Sınavı kazanamayan taşeron işçisi ne olacak?

Personel çalıştırmaya dayalı olmayan (Bilgi işlem, çağrı merkezi, çöp toplama gibi) sistemle çalışan 80 bin kişi ne olacak?

Belediye taşeronu ne olacak?

Yarı zamanlı çalışanlar, sözleşmeliler, 4A, 4B, 4C gibi birçok personel var. Yamalı bohça gibi. Kıdem tazminatı gibi çok paydaşlı bir konu bu.

 

UZUN VADELİ KALICI BİR ÇÖZÜME KAVUŞTURULMASI TEMENNİMİZDİR

 

Önümüzdeki günlerde meclise gelecek bu konunun yamalı bohçadan çıkartılıp, tek çatı altında birleştirilip, uzun vadeli kalıcı bir çözüme kavuşturulması temennimizdir.

Aksi takdirde milyonlarca insanı mağdur eder, içinden çıkılmaz bir hale getirirsiniz.

Yapılacak düzenlemenin kimleri kapsayacağının belirsizliği sürmektedir. Düzenleme kamudaki tüm taşeron işçileri kapsamalıdır, mevsimlik işçiler ile 4C li personel de kapsama alınmalıdır. Taşeron işçilerin tümüne kayıtsız şartsız kadro verilmelidir.

Yerel yönetimlerdeki taşeron işçilerde kadroya geçirilmelidir. Bir şirketten belediyenin başka bir şirketine geçiş olmamalıdır. Sendikal hakları verilmelidir.

2007 yılında İl özel ida­re­le­ri, be­le­di­ye­ler, bun­la­rın kur­duk­la­rı ve­ya üye ol­duk­la­rı ma­hallî ida­re bir­lik­le­ri ile mü­es­se­se ve iş­let­me­le­rin­de ve be­le­di­ye­le­rin bağ­lı ku­ru­luş­la­rın­a verilen norm kadro düzenlemesinde Türk Ti­ca­ret Ka­nu­nu hü­küm­le­ri­ne gö­re ku­rul­muş olan şir­ket­ler ha­riç denilmiş olup Belediye İktisadi Teşekkülleri (BİT) çalışanlarına kadro verilmemiştir.

Yaklaşık 10 yıl önce ayrı tutulan bu şirketlerin tekrar “kadro veriliyor” söylemiyle binlerce belediye taşeronunun bu teşekküllere tekrar devredilmesi akıllara durgunluk vermektedir.

 

TASARI YAKLAŞIK 900 BİN İŞÇİYİ KAPSAMAKTADIR

 

Tasarı yaklaşık 900 bin işçiyi kapsamaktadır. Ancak; bunun 400 bini belediyeler ve yerel yönetimlerdeki işçilerdir.  Bu 400 bin işçi için yapılan ve kamuoyuna açıklanan çalışma hiçbir anlam ifade etmemektedir. Bu yasa bu haliyle çıkarsa haksız, adaletsiz ve sakat olacaktır.

Taşeron işçide en çok mağduriyet siyasetin çok etkin olduğu yerel yönetimlerde yaşanmaktadır. Asıl burada çalışan taşeron işçilerin durumlarının düzeltilmesi gerekirken ayrıştırılarak mevcut durumun devamı şeklinde olacaktır.

Bu nedenle; tüm taşeronların eşit faydalandığı bir düzenlemenin yapılması hak, hukuk ve vicdan açısından doğru olacaktır. Ve kul hakkının yenmemesinin önüne geçilecektir.

Bu sayede hakkı verene de 900 bin işçi “Allah sizden razı olsun” diye teşekkür edecektir.

Kamuya geçişte ücret ve hak adaleti sağlanmalı, taşeron işçilerin birikmiş ve kazanılmış hakları korunmalıdır. Taşeron işçilerin kamuya alınması süreci sürüncemede bırakılmamalı, siyasi rant aracı haline getirilmemelidir. Taşeron işçiler en kısa sürede kadroya alınmalıdır.

Son söz olarak “Baba evlatları arasında ayrım yapmasın” diyoruz.

Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı olarak bu işin takipçisi olacağımızı ve taşeron işçilerin yanında olduğumuzu tüm kamuoyuna saygıyla bildiririz.” dedi.

Toplam 808 defa okunmu?tur.
Eklenme Tarihi : 21.12.2017 18:00:04
Payla? | |
MEHMET AKYÜZ,   URFA,  16.8.1978
MUSA AKIN,  AYDIN,  16.8.1978
ZİYA AKYÜZ,  URFA,  16.8.1978
MEHMET KURT,  TRABZON,  16.8.1979
MEVLÜT CENGİZ,  ADANA,  16.8.1979
AHMET KÖYLÜOĞLU,  ANKARA,  16.8.1980
İBRAHİM NALBANTOĞLU,  KAYSERİ,  16.8.1980
METİN COŞKUN,  ANKARA,  16.8.1980
NİYAZİ TURLUOĞLU,  FATSA,  16.8.1980
SAİT DOĞAN,  G.ANTEP,  16.8.1980
SAİT VEDAT ÖZBEK,  SAMSUN,  16.8.1980

Sizleri minnet ve sükran duygularımızla yadediyoruz. Ruhunuz şad, mekanınız cennet olsun. (Amin);
Ruhları için FATIHA
TÜRKAV GENEL MERKEZI        
Genellikle bütün büyük yanlışlıkların altında gurur vardır. John Ruskin
» Aktif Ziyaretçi 1
» Bugün Gelen 1840
» Toplam Ziyaretçi 9450626
SAYIN ZİYARETÇİMİZ
» Bu sitemizi ziyaretiniz
Paylaş | |
Eti Mah. Gazi Mustafa Kemal Bulvarı No: 54/4 - Çankaya / ANKARA Telefon ve Belgegecer :( 0312 ) 433 80 70 TÜRKAV Web Sitesi

Copyright © 2016 By Nogay  
Tüm Hakkı Saklıdır.