3 MAYIS

3 MAYIS

   " Biz Türk'üz, Türkçüyüz ve daima Türkçü kalacağız. Bizim için Türkçülük bir kan meselesi olduğu kadar bir vicdan ve kültür meselesidir. Biz azalan veya azaltan Türkçü değil, çoğalan ve çoğaltan Türkçüyüz. Ve her vakit bu istikamette çalışacağız." diyordu 1942 senesinde Meclis Kürsüsünden dönemin Başbakanı Saraçoğlu.

        Bu sözlerden 2 sene sonra ise 1944 senesinin Mart ve Nisan aylarında Nihal ATSIZ tarafından Başbakana hitaben yazılan halka açık 2 mektup ile dönemin Milli Eğitim Bakanının yaptıkları anlatılır. Bundan sonra ise mahkeme süreci başlar. 3 Mayıs 1944 de yapılan duruşmaya binlerce bozkurt katılmış ve halkın büyük ilgisi olmuştur. o günü rahmetli Nihal ATSIZ “3 Mayıs 1944… 3 Mayıs Türkçülüğün tarihinde bir dönüm noktası oldu. O, zamana kadar yalnız duygu ve düşünce olan, ebedî ve ilmî sınırları pek de aşmayan Türkçülük, 1944 yılının 3 Mayısında birden bire hareket oluverdi." diye tabir etmiştir. ve gene Nihal ATSIZ o günü "Bundan sonra 3 Mayıs Türkçülerin günüdür. O’na bir bayram diyemeyeceğiz. Çünkü yıllarla süren büyük ızdırabımız o gün başlamıştır. O’na bir matem demek de kabil değildir. Çünkü bunca sıkıntıların arasında bize büyük bir imtihan vermek, yürekliyle yüreksizi er meydanında denemek, yahşı ile yamanı ayırmak fırsatını vermiştir. O güne kadar tehlikelerden gafil bir çocuk toyluğu ile yürüyen Türkçülük 3 Mayıs’ta gafletten ayılmış, maskelerin arkasındaki iğrenç yüzleri görmüş, can düşmanlarını tanımış, dost sandığı hainleri ayırt etmiş, hayalin yumuşak bulutlarından gerçeğin sert topraklarına düşmüştür." diyerek 3 Mayısın artık Türkçüler Günü olduğunu açıklamıştır.

     3 Mayıs'ın ilk yıldönümü 1945 senesinde o sıralarda Tophane'deki Askeri Cezaevinde tutuklu bulunan bir avuç Türkçü tarafından örtüsüz bir masa etrafında yapılan bir toplantı ile anılmış, daha sonraki yıllarda ise çeşitli törenlerle kutlanmış ve Türk milliyetçilerinin bir geleneği olmuştur.

3 Mayıs daha sonraki yıllarda rahmetli Atsız’ın da arzusu doğrultusunda 1954 yılından itibaren TÜRKÇÜLER GÜNÜ olarak kutlanmaya başlanır. 

                 Geçmiş dönemlerde yaşamış olan Ülkü Devlerinin çektikleri sıkıntıları bu yolda çektikleri çileleri unutmadık. Geçmişimizden ders alarak bu günlere geldik. Bu kutlu yolda davamız büyüyerek devam ederken, geçmişten gelen tecrübelerimiz ile de gelecek olan her türlü fitneye, ihanete ve zorluklara da HAZIRIZ. Allah Türkü Korusun ve Yüceltsin. Bu vesile ile TÜRKÇÜLER Günümüz kutlu olsun. NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE.

 

 

Toplam 2073 defa okunmu?tur.
Eklenme Tarihi : 3.5.2018 17:04:00
Payla? | |
Güncel Haberler
Ylk Geri Yleri Son   1.Sayfa görüntüleniyor
 Toplam 66 Sayfa :  659  kayyt mevcuttur.
BEKİR İNAN,   ORDU,  24.9.1979
FARUK KARTAL,   İSTANBUL,  24.9.1979
HİDAYET YILMAZ,  UŞAK,  24.9.1979
SABRİ TABAK,  İSTANBUL,  24.9.1979
SADIK KAMİLOĞLU,  SAMSUN,  24.9.1979
VEYSEL EKER,  ADANA,  24.9.1979

Sizleri minnet ve sükran duygularımızla yadediyoruz. Ruhunuz şad, mekanınız cennet olsun. (Amin);
Ruhları için FATIHA
TÜRKAV GENEL MERKEZI        
Kötümser yanlız tüneli görür, iyimser tünelin sonundaki ışığı görür, gerçekçi tünelle birlikte ışığı ve de gelecek treni görür. J.Harris
» Aktif Ziyaretçi 1
» Bugün Gelen 1388
» Toplam Ziyaretçi 9611593
SAYIN ZİYARETÇİMİZ
» Bu sitemizi ziyaretiniz
Paylaş | |
Eti Mah. Gazi Mustafa Kemal Bulvarı No: 54/4 - Çankaya / ANKARA Telefon ve Belgegecer :( 0312 ) 433 80 70 TÜRKAV Web Sitesi

Copyright © 2016 By Nogay  
Tüm Hakkı Saklıdır.